شماره مطلب : 37275
زمان انتشار : 92/4/13 - 12:20
به سرپرستی پرفسور گرجی

عمل جراحی مغز بدون بیهوشی در ایران

تراز: طی سه روز گذشته ۶ عمل جراحی مغز در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران انجام شد که بیمار هنگام جراحی هوشیار بوده و از پاسخ به تمام سؤالات تیم جراحی بر آمده است.

به گزارش تراز به نقل از فرهنگ نیوز، کهن ترین عمل جراحی مغز در ایران نزدیک به ۵۰۰۰ سال پیش در شهر سوخته سیستان انجام شد. در کاوشهای باستانی جمجمه ی دختری پیدا شد که از بیماری هیدروسفالی رنج میبرد.
آن زمان پزشکان ایرانی قسمتی از جمجمه های آن دختر را برداشته بودند تا فشار وارد بر مغز توسط سر را کاهش دهند.
حالا هزاران سال بعد از ان جراحی بی نظیر پیشرفت های زیادی در پزشکی جهان حاصل شده که پزشکان ایرانی هم در آن سهم زیادی دارند.
طی سه روز گذشته ۶ عمل جراحی مغز در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران انجام شد که بیمار هنگام جراحی هوشیار بوده و از پاسخ به تمام سوالات تیم جراحی بر آمده است .
دکتر کولیوند رئیس بیمارستان می گوید: این عمل یک نوع عمل جراحی برای مغز است که بدون بیهوشی انجام می شود. بیمار کاملا بیدار است ولی کاملا بی درد است .
 
 
مزیت عمده این است که این عمل پیشرفته مغزی تمام آن ضایعات مغزی را کاملا تخلیه می کنند بدون آنکه عارضه ای را به جا بگذراند.
تفاوت این عمل با حالت بیهوشی در این است که در زمان بیهوشی تمام حس ها کنترل، سنجش و حفاظت می شود.
تا اکنون بیمارانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند حالشان خیلی خوب است.
پیچیدگی این عمل آنقدر بالاست که تاکنون فقط در چهار کشور آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه انجام می شد .
جراحی های چند روز اخیر را تیمی از پزشکان ایرانی و آلمانی به سرپرستی پروفسور علی گرجی انجام داده اند.
 
 
پروفسور گرجی می گوید: بعضی اوقات در مغز ضایعه ای وجود دارد که این ضایعه باید برداشته شود. این ضایعه ممکن است منجر به بیماری های خاص مثل صرع شود. برای برداشتن این ضایعات به دلیل نزدیکی به قسمت های تکلم و یا حرکتی خطرات زیادی وجود دارد. به همین دلیل بیمار بیدار نگه داشته می شود تا بیمار به مشکلات بعد از عمل دچار نشود.
نیلوفر رحمانی هم بیمار ۱۹ ساله ای است که از دوران کودکی از بیماری صرع رنج برده و حالا تحت عمل جراحی بدون بیهوشی قرار گرفته است.
هزینه عمل جراحی مغز بدون بیهوشی در خارج از کشور گاه تا ۱۵۰ میلیون تومان می رسد. اما در داخل، این هزینه به حداکثر ۲۵ میلیون تومان می رسد که اکثر آنرا بیمه های تکمیلی پرداخت می کند.
با گسترش این روش نوین جراحی، افق های تازه تری به روی پزشکان و متخصصان ایرانی گشوده خواهد شد.

منبع: فرهنگ نیوز

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار