شماره مطلب : 67420
زمان انتشار : 92/11/30 - 13:06

فاز دوم هدفمندی تاثیر منفی بر بورس می‌‌گذارد

تراز: با تصویب فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و اجرای آن از اوایل سال 93 و پیش‌بینی‌های مطرح‌شده مبنی بر افزایش بیش از 50درصدی حامل‌های انرژی، بورسی‌ها نگران‌تر از همیشه شده‌اند.

به گزارش تراز به نقل از بازار خبر، یک کارشناس بازار بورس تهران گفت: با توجه به اهداف دولت مبنی بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تا پایان سال، مطمئنا این هدف بر بازار بورس تاثیرگذار خواهد بود.

البته توجه به این نکته ضروری است که افزایش نرخ حامل‌های انرژی بر همه‌ صنایع به یک  مقدار تاثیر گذار نخواهد بود.

به گفته قاسم نیکجو: عامل اصلی و تاثیر گذار بر بازار بورس «برآیند نیروها» است. نظر قطعی پیرامون این موضوع  وابسته به این است که برآیند دولت در آینده چه چیز خواهد بود.

به طور کلی تاثیر فاز دوم  هدفمندی یارانه تاثیری منفی است. اما این تاثیر منفی کوتاه‌مدت است و دوام چندانی نخواهد داشت.

وی در ادامه و پیرامون وضعیت بورس در سال آینده بیان کرد: وضعیت بورس در سال 93 معلول متغیرهای زیادی هم در داخل کشور (بودجه و برنامه‌های دولت پیرامون فاز هدفمندی یارانه‌ها) و هم در خارج (تحریم‌های بین‌المللی و سیاست های خارجی) است.

با توجه به این شرایط  وضعیت بورس در سال آینده وضعیت خوبی خواهد بود. به طوری که امکان سودآوری بیشتر برای شرکت‌ها فراهم خواهد شد.

گفتنی است چندی پیش محمدرضا پورابراهیمی عضو شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه تحلیل آثار اجرای فاز دوم هدفمندی بر دو بخش درآمدی و هزینه‌ای پیش‌بینی می‌شود، گفت: یکی از توصیه‌های مهم این است که سرمایه‌گذاران حتماً این آثار را در تحلیل‌های خود داشته باشند و به لحاظ هزینه‌ای و در آمدی آن را در روند سود‌آوری شرکت‌ها مد نظر قرار دهند.

پور ابراهیمی گفت: امکان دارد، پس از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اجرای فاز دوم برخی بنگاه‌ها متضرر و برخی سودآوری داشته باشند که این امر مستلزم تحلیل درست از وضعیت بازار است.

این عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با اجرای فاز دوم امکان تعدیل قیمت بهای تمام شده کالاها وجود دارد، گفت: در این میان برخی صنایع قیمت فروش محصولات را به نسبت این تعییرات، تعدیل خواهند کرد.

وی با بیان اینکه افراد پیش از ورود به بازار سرمایه باید این موارد را مورد نظر قرار دهند، گفت: این افراد باید آثار مستقیم و غیر مستقیم اجرای این قانون را تحلیل کرده و به صورت جزئی وارد مباحث آن شوند.

پورابراهیمی گفت: در فاز دوم هدفمندی، دولت در کنار افزایش نرخ حامل‌های انرژی، مبلغ 10 هزار میلیارد تومان را با اولویت حمایت از بخش تولید، حمل و نقل و بهینه‌سازی مصرف تخصیص داده که این امر نیز اثرات جداگانه‌ای بر سودآوری صنایع و درآمد آنان دارد.

منبع: بازار خبر

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار